Materac sprężynowy

Jego konstrukcja wykonana jest ze sprężyn w kształcie bonelli (dwa okręgi ze spiralą pomiędzy) połączone ze sobą w zwoje. Taka budowa powoduje to, że nacisk na materac w jednym miejscu przenosi się na większą jego powierzchnię. Efekt ten jest szczególnie odczuwalny w przypadku użytkowania materaca przez dwie osoby o mocno zróżnicowanej wadze. W momencie poruszenia się cięższej osoby, lżejsza odczuwa falowanie.

Dzięki dużemu zagęszczeniu sprężyn, zapewnia odpowiednią elastyczność i trwałość. Materac charakteryzuje się sprężystością progresywną co oznacza, że opór sprężyn rośnie proporcjonalnie do nacisku.

Zaletami tego materaca są: niska cena, a wysoka żywotność oraz bardzo dobra wentylacja. Niestety kiepsko dopasowuje się do krzywizn anatomicznych ciała i wymusza częstą zmianę pozycji spania.

Za jakość materaca odpowiada zarówno grubość drutu, z którego wykonane są sprężyny jak również ilość zwoji, im te parametry wyższe tym jakoś materaca większa. Dobry materac bonellowy wykonany jest z drutu o grubości 2,2 mm, posiada 4 lub 5 zwoji o wysokości od 11-15cm.

Materac bonellowy nie jest polecany do codziennego użytku ze względu na niski komfort użytkowania. Znakomicie sprawdzi się w hotelach i domkach letniskowych.

polaris II

Przykładowe materace sprężynowe: TUTAJ