Najczęściej pojawiające się pytania

  • Jaki materac wybrać do łóżka sypialnianego dla pary?

Decyzja o wyborze jednego szerokiego czy dwóch wąskich materacy powinna być uzależniona od: wagi i wzrostu oraz upodobań każdej z osób.

W przypadku dwóch osób, które znacząco różnią się wagą korzystniej wybrać jest dwa węższe materace, ponieważ odczucia każdej z tych osób co do wygody i twardości materaca bedą inne. Dzięki dwóm oddzielnym materacom wyeliminujemy całkowicie efek falowania, czyli odziaływanie ruchów jednej śpiącej osoby na drugą. Taki zakup sprawdzi się również przy wyborze ruchomego stelaża, w momencie podnoszenia w obrębie głowy czy nóg sterujemy tylko swoim materacem, a nie partnera.

Dla osób o podobnej masie ciała polecamy zakup jednego szerokiego materaca kieszeniowego, lateksowego lub termoelastycznego, które z łatwością dopasują się do kształtu ciała i zapewnią komfortowy odpoczynek.

  • Jaki materac do łóżka dziecięcego?

Przy wyborze materaca dla dziecka należy pamiętać, że masa dziecka jest niewielka i skoncentrowana na małej powierzchni materaca, dlatego materac powinien być elastyczny o odpowiednim stopniu twardości. (Piana poliuretanowa za twarda, termoelsatyczna za miekka) Doskonale sprawdzi się piana wysokoelstyczna lub jej połączenie z pianką poliuretanową. Dodatek z gryki czy kokosu absorbuje ciecz i zapach, dlatego po dostaniu się moczu może brzydko pachnieć. Nie warto inwestować w materace strefowe ponieważ dziecko jest za niskie i za lekkie aby w pełni wykorzystać tą funkcję.  

  • Materac dla alergika?

Najważniejszym czynnikiem wyboru jest wiedza na temat alergenów, na które reaguje dana osoba. Najbardziej alergizującymi materiałami wykorzystywanymi do produkcji materaca czy jego obłożenia jest wełna owcza i końskie włosie oraz lateks.

Dla osoby uczulonej na kurz i roztocza dobrym rozwiązaniem będzie materac ze zdejmowanym pokrowcem, który można często uprać.

  • Materac dla osoby z bólem kręgosłupa?

W przypadku kiedy odczuwamy bóle kręgosłupa, bardzo ważne jest dobranie twardości materaca do naszego schorzenia. Warto się poradzić lekarza ortopedy lub rehabilitanta, co będzie dla nas najkorzystniejszej. Odpowiednio dobrany materac nas nie wyleczy, ale może w znacznym stopniu zmniejszyć dolegliwości ze strony układu ruchu.

  • Jaki wybrać wymiar materaca?

Dla komfortowego snu szerokość materaca nie powinna być niższa niż 70cm. Natomiast długość powinna być dobrana do wzrostu osoby, która będzie na nim spała i powiększona o 15-20 cm zapasu.

  • Stelaż giętki czy zwykły ruszt z desek?

Odpowiednio dobrany stelaż odpowiada za 25% komfortu snu. Stelaż wykonany z listew elastycznych posiada więcej punktów podparcia i pozawala odciążyć materc poprzez amortyzację nacisku. Przedłuża również żywotność materaca nawet dwukrotnie. Więc zdecydowanie polecamy stelaże giętkie. Na rynku dostępne są tez stelaże elektryczne, w których dzięki silnikowi możemy unieść głowę lub nogi.

  • Odpowiedni materac dla osoby starszej?

Wybór materaca zależy tak naprawdę od kondycji fizycznej i możliwości ruchowych człowieka. Dla osoby, która ma problemy z poruszaniem najlepszy będzie materac z piany wysokoelastycznej lub kieszeniowy. Zapewni wygodny sen, ale równie łatwo będzie się z niego podnieść. Piana termoelastyczna nie będzie dobrym rozwiązaniem, gdyż jest za miękka.

  • Jak czyścić i dbać o materac?

Warto zwrócić uwagę na to, aby materac posiadał pokrowiec zasuwany na zamek, który zawsze można zdjąć do prania. Należy się zapoznać i stosować do zaleceń z etykiety dotyczącej sposobu prania pokrowca. Odradzamy używania silnych środków piorących oraz odwirowywania.

Ze względów higienicznych proponujemy odkurzyć materac kilkukrotnie w ciągu roku.

Kupując materac dwustronny musimy pamiętać o jego częstym przekręcaniu.